BİZİM O GENCE İHTİYACIMIZ VAR

 
 

Melike Kısal

  melike.kisal@kemkumfikir.com
  2018-08-22 / 01:10:38
  586 kez okundu

Herkesin her şeyi çok iyi bildiği, kimsenin haksız olmadığı, herkesin konuştuğu ama kimsenin sormadığı bir çağdayız. Herkesin kolaya kaçtığı, zoru ise konuşmadığı bir çağ bu. Herkesin “benim derdim bana yeter” dediği ve çevresine sağır kesildiği bir çağ. Güçlüden yana olmayı, haklıdan yana olmaya tercih eden bir çağ.

İnsanlara uzaktan baktığımızda dikkatimizi bir şey çekmeli: Sürü psikolojisi. İnsanlar kendilerini bir yere ait hissetmek için kendilerine bir sürü seçerler. Haklı ile haksızın savaşında bize bile bile haksızı savunduran şey de tam da budur: Cesaretsizlikten doğan korkaklık.

 

Genellikle  statüsünün, maskelerinin, isminin önüne aldığı eklerin arkasına sığınarak hareket ederler. Çevlerinde de böylelerine yer verirler.  Dışı ve çevresi dolu olanların içinin boş, bomboşluğunu kapatma taktiğidir bu. Başarırlar da. Çünkü “dur!” diyen  yoktur. “Bu böyle olmaz.” diyebilen çıkmaz.

 

“Halka değil hakka inanan, meclisinin duvarında "hakimiyet hakkındır" düsturuna hasret çeken, gerçek adaleti bu inanışta ve halis hürriyeti hakka kölelikte bulan bir gençlik...”

 

Bizi kurtaracak olan ise gençliktedir.

Bizim “ o “ gence ihtiyacımız var.

 

Hazırcı değil; üretici bir gençlik. Uyuyan değil; uyanık bir gençlik. Uyutan değil; uyandıran bir gençlik. Fikir sahibi bir gençlik. Fikir üreten, fikir savunan bir gençlik. Korkak değil; cesaret örneği bir gençlik. Kaçan değil; er meydanına çıkan bir gençlik. Susan değil; hakkı haykıran bir gençlik. Öncü olan, önden koşan bir gençlik. Merak eden, soran, soruşturan bir gençlik. Güçlüden yana değil; doğrudan yana olan bir gençlik. Boyun eğen değil; dikleşmeden dik duran bir gençlik. Ümitsizliğe kapılan değil; sabırlı bir gençlik. Dili dualı, eli kalem tutan bir gençlik. İten değil; kurtaran bir gençlik. Nefret eden değil; seven bir gençlik. Ayrıştıran değil; kucaklayan bir gençlik.

Nankör değil, vefa sahibi bir gençlik.

 

Necip Fazıl Kısakürek’in hayalini kurduğu  bir gençlik;

 

“kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım! " cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik...

 

Bizim “o” gence çok ihtiyacımız var.

Anahtar Kelimeler:
 
 
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.