LETAİF-İ KEM KÜM : BİZİM HİKAYEMİZ

 
 

Eren Akın

  eren.akin@kemkumfikir.com
  2018-07-08 / 16:32:26
  762 kez okundu

LETAİF-İ KEM KÜM : BİZİM HİKAYEMİZ

 

Türk Edebiyatında İlkler;

 .

 .

 .

Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi : İlk Makale

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat : İlk Roman

Letaif-i Rivayat : İlk Hikaye

 .

 .

 .

Letaif-i Kem Küm : Bizim Hikayemiz

 

Benim gibilerin anlatabilecekleri ne varsa gece yarısı olmuştur. Bizim hikayemiz aslında uzun hikaye. Ama anlatmaya bir yerden başlamak gerek sanırım.

 

Dergi çıkarma fikri yıllarca hep aklımdaydı. Belki vakit bulamamaktan, belki dergide yapmak istediklerimi farklı mecralarda yaptığımdan, belki becerememekten korktuğumdan, belki de sorumluluk almaktan kaçtığımdan böyle bir iş üstüne yoğunlaşamamıştım.

 

Geçtiğimiz aylarda, bizi anlatan, bizi yansıtan, tamamen bizim olan bir dergi çıkarma konusunda karar kıldık. Daha sonra Uğur Aksu, Furkan Nehri ve Fadime Çetres gibi değerli arkadaşlarla aynı masaya oturduk. Yeni arkadaşlarımız var: Emre Çomaklı ve Şeyma Küçük ’de bizlere katıldı.

 

Ben kararlıydım,

 

Uğur ümitliydi,

 

Furkan sakallı ve inatçıydı,

 

Fadime öğrencileriyle arkadaş olmuş bir öğretmendi,

 

Şeyma haksızlık ve adaletsizlikten dem vururken,

 

Emre tam bir Erzurum sevdalısıydı.

 

Her biri kesinlikle 280 karaktere sığmayacak kadar birikimliydi. O gün daha iyi anladım, Erzurum’un ilk fanzinini çıkarmak için çok geç kaldığımızı. O andan sonra artık kaçarı yoktu, kendi dergimizi çıkaracaktık.

 

Piyasadaki dergiler eksik kalıyordu bir şeyleri anlatmaya... Belki de iyi idiler ama biz daha iyisini yapabileceğimizi düşündüğümüz için beğenmiyorduk. Bizim için her şey yolunda gidiyordu. Yazar kadromuzu oluşturmaya başlamıştık bile. Her şey tamamdı da unuttuğumuz husus derginin adıydı. Önce düşünüp karar vermek yerine, önce karar verip sonra düşünme alışkanlığından kurtulamıyorum. Birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlarımız bile soruyorlardı:

 

- Dergimizin adı ne olacak?

 

- Iıı şey, dergiiii hımm

 

Çok düşündük. Belki onlarca isim çıkardık. İlginç olan bizim düşündüğümüz isimlerin tamamı bir derginin adını oluşturuyordu. Şanssızdık. Bizden önce düşünmüşler, şanslıydılar. Hazırlıklarımız devam ediyordu ama halen dergimizin bir adı yoktu.

 

Bundan sonrasını bir şekilde çözeceğiz.

 

Bu “bir şekilde” benim hayatımın anahtar kavramlarından biri. Bir şekilde. Nasıl? Henüz bilmiyorum. Bir şekilde. Durumun özeti şimdilik böyle. (Tarık Tufan, Şanzelize Düğün Salonu, S.59)

 

-Konuşmamız lazım

 

Ama ben konuşmayalı çok uzun zaman oldu.

 

Konuşmanın ne kadar gereksiz bir şey olduğunu fark edeli epeyce bir zaman geçmişti, biz artık yazmalıydık. Öyle öğretmişlerdi: İnanmış bir adamın en az umursayacağı şey meselenin sonunda ne olacağıdır.

 

- Dergiye bir isim bulamadık mı halen?

 

- Iıı şey, dergiii hımm, kem küm, Evet evet KEM KÜM

 

Artık hikayemizin bir adı vardı: Kem Küm Kem

 

Kem Küm yayına başladı nihayet. Doğrusuyla yanlışıyla gençler kafa kafaya verip yayınlamışlardı artık yazılarını. Kime minnet edecektik ki, bizim kendimize ait bir dünyamız var artık. Yenilikleri ortaya koyacak bir yayınlama hedefimiz var. Yeni derken; yeni bir akım ortaya koyacak yeterlilikte olmadığımızın bilincinde olarak söylenmişleri, farklı algılarla değiştirerek farklı yönlerden bakmayı kastediyorum. İşin aslı, işimize bakmak hedefiyle yolculuğumuza başladık.

 

Dergimizin kapısı özellikle genç yazar ve şairlere her zaman açık olacaktır. Dergimize herkes yazı gönderebilir. Milli ve manevi değerlere küfür edilmediği sürece ve edebi anlamda belli bir çıtanın üstünde olan yazıları yayınlama taraftarıyız. Ne dersin? Hikayemizin bir parçası olmak ister misin?

Anahtar Kelimeler:
 
 
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.